مقایسه گزینه های خرید عینک واقعیت مجازی Gear VR و Oculus Rift DK2

مقایسه این دو هدست و اینکه از میان آنها کدام گزینه برتری برای خرید هدست واقعیت مجازی است بحثی جداگانه دارد، زیرا کیت پیشرفته Oculus Rift DK2 مورد مصرف رایج در بازار نمی باشد، برعکس آن عینک واقعیت مجازی Gear VR سامسونگ طرفداران زیادی در بازار دارد. در ادامه با ما همراه باشید تا به مقایسه گزینه های خرید عینک واقعیت مجازی Gear VR و Oculus Rift DK2 در ویژگی، کیفیت، مشخصات سخت افزاری و قیمت عینک واقعیت مجازی بپردازیم.

عینک Oculus Rift DK2 عموم پسند یا به اصطلاح مشتری پسند نیست. خرید عینک واقعیت مجازی Oculus Rift DK2 بیشتر از سوی توسعه دهندگان است. درصورتیکه Gear VR عامه پسند است و کمپانی سامسونگ آن را یک دستگاه نوآور معرفی کرده است که خرید هدست واقعیت مجازی Gear VR در درجه اول مناسب طرفداران آن و در درجه دوم مناسب توسعه دهندگان نیز می باشد.

مقایسه گزینه های خرید عینک واقعیت مجازی Gear VR و Oculus Rift DK2

در واقع شرکت تازه تاسیس “Oculus” که در حال حاضر مالک آن همان کمپانی بزرگ فیسبوک است، نرم افزار هر دو هدست را تهیه کرده است.

هیچ کدام از این دو محصول به تنهایی قابل استفاده نخواهند بود هرچند که ظاهرا Gear VR دستگاه مستقلی به نظر می رسد ولی برای استفاده از آن باید از تلفن هوشمند Galaxy Note 4 استفاده کرد تا صفحه نمایشگر یا پردازشگر و هر چیز دیگری غیر از لنزهایش را همراه داشته باشید. همچنین Oculus Rift DK2 با وصل شدن به یک PC می تواند امکانات بهتری برای بازی های بیشتر داشته باشد.

هدست Gear VR این مزیت را دارد که به کمک گوشی هوشمند می تواند وایرلس باشد. ولی هدست Oculus Rift DK2 از این مزیت برخوردار نیست و محدود به کامپیوتر می باشد.

حرارت، در صورت مواظب نبودن این نقطه ضعف هدست Gear VR محسوب می شود و برایتان مشکل ساز خواهد بود زیرا نوع بازی های واقعیت مجازی بسیار سنگین بوده و به تلفن Note 4 فشار وارد می کند و موجب می شود که گوشی به سرعت داغ شود. اگر بازی را متوقف نکنید متوجه می شوید که پس از 20 دقیقه کیفیت اجرای بازی پایین می آید.

میدان دید Oculus Rift DK2 نسبت به Gear VR کمی بیشتر است.

روش کاربرد هر برنامه نرم افزاری بر روی پلت فرم بستگی به نوع تلفن و محیط دسکتاپ آن دارد مانند همه گوشیها تهیه برنامه و اپلیکیشن برای هدست Gear VR از فروشگاه امکان پذیر است. کیت Oculus Rift DK2 روی هر برنامه نرم افزاری که با کامپیوتر شما سازگاری دارد قابل اجرا است.

نمایشگر هر دو هدست 5.7 اینچ می باشد. البته Gear VR از نمایشگر Note 4 استفاده می کند و Rift هم به نوبه خود با نمایشگر Note 3 سازگاری دارد.

میزان رزولوشن Rift DK2 از رزولوشن Gear VR تا اندازه ای کمتر است.

هر دو محصول از صفحه نمایش AMOLED استفاده می کنند که ترکیبی از مشکی تیره و همچنین رنگهای غنی شده دیگر است.

مهم ترین اختلاف دو عینک Gear VR و Oculus Rift ایستگاه‌های پایه موردنیاز آن‌ها است. افرادی که صاحب یکی از پرچمداران سامسونگ هستند، می‌توانند تنها با پرداخت قیمت هدست واقعیت مجازی Gear VR که 130 دلار می باشد به دنیای واقعیت مجازی سفر کنند، در حالی که کمتر کاربری سیستم رایانه ای ملزوم Oculus Rift را در منزل دارد. کاربرانی که قصد خرید عینک واقعیت مجازی Oculus Rift را دارند باید علاوه بر پرداخت هزینه قیمت هدست واقعیت مجازی Oculus Rift به فکر پرداخت هزینه موردنیاز برای سیستم قدرتمند کامپیوتری مخصوص این هدست نیز باشند. قیمت عینک واقعیت مجازی Oculus Rift، حداقل 500 الی 600 دلار می باشد.

عینک واقعیت مجازی Gear VR قیمت ارزان تری دارد اما باید در کنار آن گوشی Galaxy Note 4 را داشته باشید و خوب البته قیمت آن نیز پایین نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *